İtalya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İtalya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İtalya vizesi genel itibari ile kişinin yapmış olduğu başvurudan sonraki ilk 3 iş günü ile 15 iş günü arasında sonuç almaktadır. Bunun yanı sıra sonuçlar yine de konsolosluğun yoğunluğuna istinaden değişiklikler göstermektedir. Ancak diğer Schengen ülkelerine nazaran daha hızlı hareket ettikleri söylenebilmektedir.

İtalya vizesi almak adına daha önceden kişinin almış olduğu bir Schengen vizesi mevcut ise, gerekli başvuru hizmetlerinden yararlanarak randevu önceliği tanınmaktadır ve bu durum hali hazırda da işlem süresinin kısa olan İtalya vizeleri adına acil durumlarda vazgeçilmez olabilmektedir. Şirket sahipleri adına, İtalya turistik vizesi için talep edilen evrak listeleri genel olarak; gelir, özlük, kişinin şirket evrakları ve rezervasyonları olarak toparlanabilmektedir.

Kişinin başvurusu adına son gelen güncellemeler ile birlikte, kişinin vize tarihini de kapsar bir biçimde 6 ay öncesinden İtalya başvurusu oluşturulabilmektedir. Planlanan en erken seyahat tarihinden 7 iş günü öncesinde kişinin vize başvurusu kabul edilecektir. Öngörülmüş olan süreyi tecrübeler doğrultusunda ülke uzmanları ile beraber tasarlanabilir ve de kişiye buna bağlı bir seyahat planı oluşturulabilmektedir.

Genel itibari ile kişinin bir başvuru oluşturma süreci 30 gün öncesinden olması merkezler tarafından tavsiye edilmektedir. İtalya vizesi kaç günde çıkar 2020 koşullarına bağlı olarak kişinin işlemlerinin tamamlanması, bunun ardından 5 iş günü içerisinde sonuçlanarak kişinin tarafına bildirilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Noel, paskalya, yılbaşı, işçi bayramı, Cumhuriyet Bayramı gibi İtalya ve Türkiye ülkelerine özgü resmî tatiller gerekli dikkate alınmalı ve konsolosluğun yapmış olduğu uyarılar da kişi tarafından dikkate alınmalıdır. Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra vize merkezleri kesinlikle uçak biletini ve konaklanacak otelin ücretlerinin satın alınmamasını tavsiye eder ve beraberinde sadece rezervasyon bilgilerinin bulunmasını gerekli görmektedir.

Bunun nedeni ise satın alım kişi tarafından gerçekleştirilir ve konsolosluk tarafından da başvurulan vize sürecinde ret cevabı gelir ise herhangi bir ücret kişinin tarafına iade edilmemektedir. Ayrıca eksik evraklardan kaynaklanarak konsolosluk tarafından kişiye ek evrak talebinde bulunabilme hakkı da vardır. İstisnai durumların esasında da kişi gerekli görüldüğü takdirde mülakat amacı doğrultusunda konsolosluk tarafından çağırılabilmektedir. Eksik evrakların beyan edilmesi nedeni ile bazı durumlarda konsolosluk kişinin yapmış olduğu vize başvurusuna ret kararı verebilme hakkına da sahiptir.

İtalya vizesinin başvurusundan sonra tüm bunların yanı sıra kişinin başvuru formu içerisinde ya da diğer talep edilen evrakların içerisinde hatalı başvurular mevcut ise yetkili mecralar direkt olarak yapılan vize başvurusunun reddine karar vermektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına kişi oldukça dikkatli davranmalıdır. Hatalı bilgilerin ibrazında ise ret cevabının yanı sıra kişi hakkında bir takım cezai işlemler de uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir