Fransa Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransa Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransa vizesi başvurusu yapmak adına kişi bordo pasaporta sahip ise öncelikle vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bordo pasaporta sahip bireyler, Fransa vizelerinin alınmasında zorunlu işleme tabi tutulurken siyah, yeşil ve gri pasaport sahipleri ise 180 günlük bir süre zarfının içerisindeki 90 günlük süre aşılmayacak koşulu ile vize başvurusu işlemlerinden muaf tutulacaktır.

 

Fransa vize başvurusu işlemleri için de parmak izi uygulaması, özel bir fotoğraf çekimi ve mülakat gibi vize işlemlerinin uygulanması adına bir takım prosedür mevcuttur ve bu prosedürler uygulanmaktadır. Başvuruyu yapan kişi seyahat amacına uygun vize türüne ait evrakları eksiksiz bir şekilde bir araya getirerek ve bunun yanı sıra uyum koşullarını da eksiksiz bir şekilde tamamlayarak temin edebilmektedir.

 

Fransa vizesini gerçekleştirecek başvuruyu yapan kişi, Fransa vizesinin uyum koşullarını da tamamlayarak ve ardından kosa sürecek seyahatler için de (en fazla 90 günlük konaklama imkânı) Fransa Konsolosluğu tarafınca yetkililendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ya da firmalarının aracılığı ile Fransa ülkesinin vize başvurularını bu noktaların birisinde gerçekleştirebilmektedirler.

Yetkili mecralar, konsolosluğa gidip direkt olarak yapılan kısa süreli Schengen vizesi için yapılacak olan vize başvurularını kabul etmemektedir.

 

Kısa süreli Fransa vize başvurusu hakkında yapılacak olan müracaatlarda, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize ve firma yetkilileri ile sağlanmaktalardır. Fransa vizenin başvuruları ise kişinin işleminin sonuçlanması ve verilen vize sonuçlanma süresi hakkındaki karar doğrultusunda tek karar yerkili makamlar tarafından kişiye verilmektedir. Ayrıca eksik evrak ile başvurulan vize başvuru süresince makam gerekli eksik evrakların temini için kişi ile iletişime geçebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra başvuru formunun içerisinde herhangi bir yalan ya da hatalı beyanlar mevcut ise, kişi hakkında yetkili makamlar cezai yaptırım uygulayabilme hakkına sahiptir.

 

Fransa vizesinin çıkma süresi ise, evrakların gerekli taleplere uygun olarak tamamlanması ve ardından konsolosluğun ek evrak bulunma talebine göre de değişkenlikle gösterecektir. Fransa vizesi tüm olasılıklar göz önünde bulundurulduğunda 3 ya da 15 günü içerisinde sonuç alabilmektedir. Fransa vizesi için yapılan D tipindeki başvurular ise daha uzun bir sürede sonuç alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir