Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Bulgaristan vizesi işlemleri genel itibari ile 7 iş günü (1 hafta) içerisinde sonuç bulmaktadır. Bu kişi tarafından konsolosluğa ibraz edilen evraklara göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Bulgaristan vizesi adına yapılacak olan başvuru ve sonuçlanma süresi kişinin ibraz ettiği evraklar ile doğrudan orantılı olarak sonuçlanma süresinde değişiklikler meydana gelebilmektedir. Ayrıca pasaporta nüfus müdürlüklerinden randevu sonucunda da ulaşılabilmektedir. Bulgaristan turist vizeleri adına yapılan başvuruların sonuçlanma süresi ise 5 iş günü içerisinde konsolosluk tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra kişi Bulgaristan ülkesi için yapmış olduğu vize başvurusunun akabinde eksik bir evrak beyan etmiş ise, konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Ayrıca kişi hatalı bir bilgiyi konsolosluğa sunması halinde direkt kişinin yapmış olduğu vize reddedilerek, bunun yanı sıra kişi ve aracı olan merkeze cezai yaptırımlar da uygulanabilmektedir.

Bu sebeple kişi başvuru formunu ve evrakların hazırlanma aşamasında oldukça dikkatli davranarak eksik ya da hatalı bir bilgiyi konsolosluğa beyan etmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu durum bir sonraki Bulgaristan vizesi için yapılacak, ya da herhangi bir ülke adına yapılacak olan vize başvuru sürecinin değerlendirme aşamasını olumsuz bir yönde etkileyebilmektedir.

Kısa süreli vize talebinin sonuçlanma süresi (c tipi) başvuruların ortalama olarak 5 ila 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bunun yanı sıra, konsolosluk vize işlemlerinin öngörülen bir süre zarfı boyunca ulaştıracağının garantisini vermemek ile birlikte, bunun beraberinde kısalması adına da kesin bir bilgiyi ilgili tarafa belirtmemektedir. Konsolosluklarda yaşanabilecek olası yoğunluk durumları da kişi açısından göz önünde bulundurulmalıdır.

Bulgaristan ülkesinin ve Türkiye ülkesinin resmî tatil günlerinde konsolosluk tarafınca iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelinmesi, kişinin vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuç alması anlamına da gelmektedir. Bu nedenle kişinin bunları göz önünde bulundurarak başvuru yapması taraflarca tavsiye edilmektedir.

Ayrıca konsolosluk talep edilen vizeyi de reddetme hakkına sahiptir. Tüm bu yaşanılabilecek durumların nedeni ile, Bulgaristan vizesi için başvuruda bulunan kişiler, seyahat planlamalarının vizenin sonuçlanmasından daha sonra yapmaları da yine taraflarca tavsiye edilmektedir.

Bulgaristan vizesi adına daha önceden uçak ya da otel ücretlerinin ödenmemesi gerekmektedir. Akabinde yaşanılması muhtemel olan vize ret sonucu sonrasında kişi boşuna masraf öder ve vize harcı dahil olmak üzere kişinin tarafına herhangi bir ücret tahsil edilmemektedir. Kişi vize reddinde bulunmak istiyor ise her başvuru için yeniden evrak hazırlaması gerekmektedir. Çünkü; her ne kadar vize ücretinin kişi tarafına iadesi yapılmayacak ise evrakların da teslim edilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle yapılacak olan başvurularda ve evrak hazırlamalarında kişinin olabildiği kadar dikkatli olması gerekmektedir. Aksi halde yapılacak olan cezai yaptırımlarda da vize merkezi etkilenerek, cezai yaptırımın içerisine sahil edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir