Koronavirüs’ten Sonra Gezilebilecek 10 Vizesiz Ülke

Evdekal bize gezmeyi özletti. Şu sıralar hepimiz evlerimizdeyiz gezginler olarak, farklı uğraşlar ile vakitlerimizi değerlendiriyoruz. O uğraşlardan biri de yeni yerleri internetten okuyarak, görerek keşfetme. Koronavirüs’ün etkilerini yitirmesi ile gezmeye yeniden devam edeceğimiz önümüzdeki günler için hazırladığımız bu liste tam size göre.


ÖNEMLİ KONULAR


Koronavirüs nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde seyahat etmeyi, yeni rotalar keşfetmeyi özledik. Fakat bu zor günleri daha hızlı atlatabilmek için bir süre daha Evdekalmak zorundayız. Şimdilik koronavirüsten sonra gezilecek yerler listesi hazırlayarak seyahat özgürlüğünüze kavuştuğunuzda bu yerleri gezebilirsiniz. İşte vizesiz, pasaportsuz Türk vatandaşlarının sadece kimlikle girebileceği 10 ülke.

Gezginlere referans olabilecek bir liste de biz oluşturduk. Koronavirüs salgınının sona ermesinden sonra gezip görebileceğiniz birbirinden güzel ülkeleri sizler için derledik. Hem de hepsi vizesiz. Yani yalnızca biletinizi almananın yeterli olduğu yerler…

Aşağıda tüm detaylar mevcut.

Özellikle 2020 için tatil planlarını ülke dışında yönlendirenler için hazırladığımız bu liste, planlamalarınızı kolaylıkla yapmanızı sağlayacak. Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler Korona sonrasında muhteşem tatil deneyimleri için sizleri bekliyor.

İŞTE O 10 ÜLKE

  • Surinam
Surinam’dan bir görsel

Surinam’ın başkenti Paramaribo’da 21 Eylül 2018’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Surinam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri için Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma”nın onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Belirtilen pasaportlara sahip Türk vatandaşları, 558 bin nüfuslu Güney Amerika ülkesi Surinam’a seyahatlerinde ülkeye giriş tarihlerinden itibaren 90 gün boyunca vizeden muaf olacak.

  • Sierra Leone

Eylül ayı içerisinde alınan karar ile Batı Afrika ülkesi Sierra Leone, Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulamasına geçti. 80 dolar ücret ile kapıda vize hizmeti veren bölge hükümeti, turistik ve iş amaçlı seyahatlere vize sağlıyor.

  • Andorra
Andorra

Bir Avrupa ülkesi olan Andorra Fransa ile İspanya arasındaki bölgede kalıyor. Türk vatandaşlarına 90 gün süreyle vizesiz seyahat hakkı veren ülke, aralarında vadiler, kayak merkezleri ve doğal, tarihi miraslarında bulunduğu pek çok yere ev sahipliği yapıyor.

  • Antigua ve Barbuda
Antigua ve Barbuda

Karayiplerin bir parçası olan bu güzel ada, hemen her mevsim gidilebiliyor. Özellikle yaz ve kış mevsimleri arasındaki az sıcaklık farkı, bölgedeki deniz turizmini canlı tutuyor. Kumu, güneşi ve masmavi suları ile ziyaretçilerini çağıran Antigua ve Barbuda, Türk vatandaşlarına 180 gün seyahat imkanı sunuyor.

  • Arjantin
Arjantin

Latin Amerika’nın en gözde ülkelerinden biri olan ve futbolu ile tanınan Arjantin de vizesiz olarak seyahat edilebilecek ülkeler arasında. 90 güne kadar turistik olarak vize istemeyen Arjantin, tarihi dokusu, etnik yapısı ve doğal görüntüsü ile gidilmesi gereken listelerin başında geliyor.

  • Arnavutluk
Arnavutluk

Balkan kıyıları içerisinde yer alan Avrupa ülkesi Arnavutluk da seyahatlerde 90 güne kadar vize istemeyen ülkeler arasında bulunuyor. Balkanlara yayılan Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin de içerisinde bulunduğu pek çok yeri barındıran ülke, bir o kadar da güzel olan doğal mirası ile görülmeyi bekliyor.

  • Azerbaycan
Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan da yanı başımızda bulunup “mutlaka gezilmesi gereken yerler” listesinde yer alıyor. Modern görüntüsü, sovyet tarihi kalıntıları ve ortak kültürel paydaşları görmek isteyenler vizesiz olarak buraya gidebiliyor. Azerbaycan’da gezilecek yerleri buradan okuyabilirsiniz.

1 Eylül tarihine kadar kapıda vize uygulaması yapan Azerbaycan, bu tarih itibarıyla vizelerin kaldırarak iki ülke arasında serbest geçişe başladı.

  • Bahamalar
Bahamalar

Amerika kıtasında bulunan ve eşsiz sahilleri ile bilinen Bahamalar da vizesiz olarak seyahat edilebilecek ülkeler arasında yer alıyor. Ülke 90 güne kadar vizesiz olarak turist kabul ediyor.

  • Bahreyn
Bahreyn

Körfez devletlerinden biri olan Bahreyn’de Türkiye için kapıda vize ve Online vize uygulamaları var. Bahreyn’e girişte ücretsiz olarak 15 günlük vizenizi alabiliyor, sürenin sona ermesi durumunda da online vize ile sürenizi uzatabiliyorsunuz.

İsterseniz Bahreyn E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak 3 ay geçerli, her girişte 2 hafta kalış süreli, çok girişli vizeye de başvurabilirsiniz.

  • Barbados
Barbados

Bağımsız bir ada ülkesi olan Barbados, Güney Karayipler’de bulunuyor. Amerika kıtasındaki bir diğer ülke olan Barbados, plaj ve koyları ile gezilmeyi bekleyen ülkeler arasında bulunuyor.

Barbados devleti Türk vatandaşlarını 90 gün süreyle vizesiz kabul edebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir