Rüya Gibi Kış Şehri Tromso’ya Göz Atalım !!

Tromso Limanından Bir Görüntü

Kutup ayıları ve kuzey ışıkları gibi konseptlerin normal olduğu bir bölgeye gideceğiz. Tromso’da ana ilgi çekici yerler Polarmuseum gibi dünyanın en buzlu yerlerine yapılan keşif gezileri hakkında bilgiler edinebileceğiniz yerler oluşturuyor.

Tromso Limanı

Tromso müzesinde Sami ırkının tüm bilgileri, tarihi ve kültürüyle ilgili bir sunumu göreceksiniz.

Buna ek olarak bu bölgenin ana kilisesi olan ve 1965’te inşa edilen Arctic Katedralini keşfedeceksiniz. Bu anıtın yakınlarında ayrıca teleferik merkezini bulabileceğiniz Storsteinen bulunuyor.

Dünyanın bu bölgesinde oldukça yaygın olan Art Nouveau Kütüphanesine de göz atın. Ayrıca burada çok ilginç bir inşaat var: eski ve yeni Tromso bölgelerini birbirine bağlayan tünel.

Tromso’ya nasıl ulaşılır

Oslo’ya günlük uçuşlarda çok iyi teklifler bulabileceğiniz için bu Norveç bölgesine ulaşmanın en iyi yöntemi havayolu. Eğer Rusya ve İsveç’e seyahat etmek istiyorsanız, yazları birçok seçeneğiniz bulunuyor. Tromso’ya size yalnızca paradan tasarruf etmenizi sağlamayıp ayrıca ülkenin en güzel manzaralarını da gösterecek olan 30 saatlik hayranlık uyandıran bir tren yolculuğuyla ulaşma imkanınız da var.

Tromso Tarihi

Tromso de buz devrinden beri yerleşik bir hayat olduğu bilinmektedir. Einar Osmo bunu fitilli eşya kalıntıları’ından kanıtlamaktadır. Bu geç neolotik ve tunç döneminin başlangcına rastlar. Demir çağı boyunca kıyı kesimlerin dış taraflarında Sami ve Norse halkı yaşamıştır. Fakat bugünkü Tromso sınırları içinde tamamen Sami halkı yaşardı.

2005 yazında varoş bölgede yaşayan bir çocuk top oynarken bir gümüş gömü buldu ve bunun Viking döneminde lanetlenmiş olduğu belirtildi.

Tromso’da Tarihi Bir Cadde

İlk kilise 1252 de yapılmıştır ve dünyanın en kuzeyindeki kilisedir. Adı Sancta Maria Juxta paganos’dur veya “Saint Mary nin paganlara yakınlığı” dır. Muhtemelen aynı sürede çimenlerden sur yaparak bölgelerini Rusve Kırım saldırılarından korumak istemişlerdir.

Tromsø bugünkü karakterine 1794’te gelmiştir; O ana kadar 80 kişi yaşamıştır. 19. yüzyıl boyunca papaz’ın koltuğu 1834 olduğundan dolayı şehir önemini arttırdı, bir öğretmen eğitim üniversitesi (1848), bir tersane (1848), Tromso Müzesi (1872)

Tromso Katedrali


Tromso Katedrali

İkinci Dünya Savaşı sırasınca Norveçin Başkenti olarak tanıtılmıştır. II. Dünya Savaşında Alman savaş gemileri Tirpitz’e 12 Kasım, 1944’te gelmelerine rağmen şehir hiçbir hasar almamıştır. Ve Almanya’dan 1000 asker ölmüştür. Savaşın ardından Finnmark’tan binlerce mülteci gelmiştir. Çünkü o sıralar Alman ordusu tarafından Kızıl Ordu’nun geleceği varsayılıyordu, bundan dolayı şehirdeki insanları Tromso’ye gönderdiler.

II. Dünya Savaşı’nın genişlemesi çok çabuk oldu. Hava alanı 1964’te Tromso Üniversitesi 1972 de Norveç Kutup Enstitüsü 1998 de Oslo da açıldı. Tromso hava alanı 2004 yılında 1,447,000 yolcu kapasitesiyle çalışmıştır. Nüfus artışı çokdur. Bazı yıllar 1000 kişiden fazla olur. (Kaynak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir