Antarktika’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Dünyanın en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Antarktika, macera ruhlu gezginlerin hayallerini süsleyen gizemli ve büyüleyici bir coğrafya. Güney yarım kürede yer alan bu kıta, 1900’lü yıllara dek insanoğlunun ayak basmadığı bir bölgeydi. Keşfedildikten sonra yalnızca bilimsel araştırmalar için kullanılan Antarktika üzerinde bilimsel araştırma merkezleri dışında herhangi bir yerleşim yeri bulunmuyor. Zaten bir araştırmacı değilseniz, kutup bölgesi sınırlarına girme izniniz de yok. Devasa büyüklükteki buz dağları ve yıllık ortalama eksi 50 dereceyi bulan soğuklarda bile yaşayabilen penguenleriyle bilinen bu kıtayı ziyaret etmek oldukça masraflı olduğu için yola çıkmadan önce iyi bir birikim yapmanız gerektiğini unutmayın.

McMurdo Kuru Vadileri

Mars’la benzer yüzey koşullarına sahip olduğu için Mars’a gönderilecek uzay araçlarının test edildiği bir bölge olarak da kullanılan McMurdo Kuru Vadileri, kıtanın en popüler noktalarından biri. Dünyanın en kuru ve kurak arazı olarak nitelendirilen bu vadilere yaklaşık iki milyon yıldan bu yana yağış düşmediği biliniyor.

 Kan Şelaleleri

Taylor Buzulu’nda yer alan ve kan rengini andıran görüntüsü nedeniyle Kan Şelaleleri (Blood Falls)  olarak anılan bu akıntı, Avustralyalı Jeolog Griffith Taylor tarafından 1911 yılında bulundu. Uzun yıllar renginin neden bu şekilde olduğu konusu araştırılan Blood Falls’ın sudaki demirin suyu oksitlemesi sonucu bu rengi aldığı biliniyor.

Observation Hill

Observation Hill (Gözlem Dağı), Antarktika’yı kuş bakışı görmek isteyenlerin uğrak noktası. Eğer soğuk havada yürüyüş yapmayı seviyorsanız ve bu manzarayı görmeyi aklınıza koyduysanız, yaklaşık 200 kilometre hızla esen sert rüzgarlara karşı adım atmaya hazır olun.

Deception Island

Deception Island, ilk duyanlara hayal gibi gelen bir bölge çünkü burası Antarktika’da yüzebileceğiniz tek yer. Tabi yüzmek demişken buz gibi sulara girmekten söz etmiyoruz. Kıtanın sıcak su kaynaklarının okyanus sularına karıştığı Deception Island’a gidip, dünyanın en ilginç yüzme deneyimlerinden birini yaşayabilirsiniz.

Paradise Bay

Paradise Bay ya da Paradise Harbour olarak da bilinen Cennet Koyu, Antarktika’ya gelen kruvaziyer gemilerinin ziyaret ettiği limanlardan biri. Kıtanın batı bölümünde yer alan bu koyda, kilometrelerce uzunluktaki buzulları, penguenleri ve balinaları görme fırsatı bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir