Türkiye’nin En Güzel 4 Trekking Rotası !

Kapadokya Ihlara Vadisi (Aksaray)

Ihlara valley landscape in cappadocia, Turkey.

Kapadokya’nın kendine özgü coğrafyasında keşfedilecek birçok vadi size eşsiz peribacaları, kaya oyması tarihi kiliseler ya da derinliği akla hayale sığmayan yer altı şehirleri sunuyor. Elbette bu güzllikleri keşfetmek için tabana kuvvet deyip yürünmesi gereken bolca rota var. Devrent, Güvercinlik, Aşıklar, Kızılçukur ve Keşişler vadileri Kapadokya’nın doğal atmosferini cömertçe sergiliyor. Ama burada saklı, yemyeşil bir cennet de var.

Aksaray’da Melendiz Çayı’nın yüzyıllarca nakış gibi işleyip oluşturduğu Ihlara Vadisi, bölgenin en yeşil yeri. Hatta mikro iklime sahip olan vadide, normalde yalnızca ılıman iklimde yetişen fıstık ağaçları bulunuyor. Oldukça derin olan vadiye yüzlerce basamak indikten sonra ulaşıp o basamakları geri çıkmak gözünüzü korkutmasın, çünkü çıkmanıza gerek yok. Yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüşle dere kenarından yeşilliğe doyarak huzurlu bir yürüyüş yapıp, vadinin sonundaki Belisırma Köyü’nde kendinizi bir ziyafetle ödüllendirebilirsiniz.

Likya Yolu (Fethiye-Antalya)

Muğla Fethiye ile Antalya Konyaaltı arasında uzanan 509 kilometrelik rota, dünyanın en uzun 10 trekking parkurundan biri. Türkiye’nin uluslararası işaret sistemiyle belirlenen ilk uzun yürüyüş rotası Likya Yolu’nun bır kısmı halen kullanılmakta olan eski göç yollarından oluşuyor. 18 Likya kenti ve yeşille mavinin birbirine karıştığı doğal güzellikler içinden geçiyor. Take Yarımadası’nı kendilerine yurt edinen Anadolu’nun en eski halklarından biri olan Likyalılar’ın izini süren yürüyüş rotası, tarihi mekânların yanı sıra Ölüdeniz, Kabak Koyu, Yediburunlar, Patara, Kalkan, Kaş, Demre, Finike, Adrasan, Çıralı gibi ülkemizin en önemli turizm bölgelerine uğruyor. Rotanın en avantajlı özelliği, yılın 11 ayı yürüyüş olanağı sunması.

Yenice Ormanları (Karabük)

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve eski konaklarıyla ünlü Safranbolu’ya sadece 40 kilometre mesafedeki Yenice Ormanları, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Avrupa’nın 100, Türkiye’nin ise dokuz sıcak noktasından biri olarak belirlendi. Yemyeşil vadilerin, yalçın zirvelerin, suyun ve nemin yarattığı zengin bitki çeşitliliğinin yansıması olan anıt ağaçlar, bu doğa harikasının en değerli hazineleri olarak dikkat çekiyor. Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları’ projesi Ekim 2009’da ayında uygulamaya geçirildi. 210 kilometre boyunca işaretlenen yol üzerindeki 21 parkur, günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere üç kategoride toplandı. Parkurlar genellikle orman yolları ve patikalardan oluşuyor. Ayrıca 292 kilometrelik dağ bisikleti rotası mevcut.

Kaçkarlar (Rize)

Kaçkarlar, hiç bozulmamış doğasıyla yeşile hasret şehir insanının ilk adresi. Kaçkar Dağları, yoğun stres ve koşuşturmacanın insan vücudu üzerinde yaratmış olduğu tahribatı ve yorgunluğu unutturacak kadar güzel ve hiç bozulmamış bir doğayı ayaklar altına seriyor.
Kaçkarlar: Bulutlarla örtülü harikalar diyarı; tarihi köprüleri, kaleleri, eski taş ve ahşap karışımı konakları, buzulları ve buzul gölleri, yaban hayvanları, tertemiz yayla kokusu, enfes lezzetlerle dolu Karadeniz mutfağı… Kaçkar Dağları Milli Parkı toplamda 51.550 hektarlık alana sahip olup topraklarının büyük bir kısmı Rize Çamlıhemşin ilçesinde, bir bölümü ise Erzurum ve Artvin illerinin sınırları içerisinde yer alır.
Kaçkarlar’ın eteğinden başlayıp zirvesine kadar yapacağınız ekoturizm ile doğa fotoğrafları çekebilir, kamp – trekking – kayak – rafting – kaya tırmanışı yapabilir, ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapıyı inceleyebilir, bitki ve yaban hayatı zenginliğini keşfedebilir ve geleneksel yaylacılığa tanık olabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de orman güllerinin 3000 metreye ulaştığı tek yerde onlarla tanışabilirsiniz.

2 thoughts on “Türkiye’nin En Güzel 4 Trekking Rotası !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir