Hollanda Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Hollanda Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Hollanda vizesi için kişinin Schengen vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Kısa süreli başvurular yetkili makamlara yapılmamak ile birlikte yetkili makamların bu konuda görevlendirilmiş olduğu merkez ve firmalar aracılığı ile yapılmaktadır.

Hollanda vizesi almak isteyen kişiler eğer vizeyi kısa süreli almak istiyor ise vize merkezlerinden ya da firma bağlantıları ile talep etmektedir. Ancak uzun süreli D tipi vize türünde başvuru yapmak isteyen bir kişi direkt olarak bizzat konsolosluktan randevu alarak konsolosluğa gitmelidir.

Bordo pasaport sahibi (umumi) vatandaşlar ise 3 aylık bir sürenin içerisindeki 90 günü aşmamak kaydı ile yapılacak olan seyahatlerinde vize işlemlerine tabi tutulması şarttır. Ancak bunun yanı sıra gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olan vatandaşlar ise 90 günün aşmamak sureti ile yapacak olduğu seyahatler için vize işleminden muaf tutulmaktadırlar.

Kişinin söz konusu Hollanda ülkesine yapacak olduğu seyahatin vizesini hazırlamak üzere hazırlanması gereken evrakları ilgili merkezlere teslim etmek durumdadır. 4 ila 5 iş günü içerisinde kişinin Hollanda vizesi için yapmış olduğu başvuru olumlu ve yahut olumsuz bir yanıt ile sonuç bulmaktadır. Kişi 4 ila 5 gün içerisinde gerçekleşecek sonucun akabinde ya pasaportunu teslim almalıdır ya da ret cevabına itiraz ederek ret itirazı hakkını konsolosluk tarafına kullanabilme hakkına sahiptir.

Ancak bu süreç boyunca eksik ya da hatalı bilgiler sonucunda konsolosluk, eksik evraklar adına ek evrak talebinde bulunma hakkına da sahiptir. Ya da direkt olarak eksik evrak nedeni ile kişinin Hollanda vizesi için yapmış olduğu başvuruya ret cevabı verebilme hakkına da sahiptir. Tüm bu bilgilerin yanı sıra ilgili taraflara kişinin yapmış olduğu hatalı bilgiler sonucunda Hollanda vizesi için yapılmış olan vize başvurusu direkt olarak olumsuz sonuca ulaşabilmektedir. Ayrıca kişinin yapmış olduğu hatalı bilgiler nedeni ile hakkında cezai işlemler uygulanabilme ihtimali de söz konusudur.

Evrakların doğru bir şekilde teslim edilmesi ve bunun akabinde bu işlemler vize merkezleri tarafından kişinin adına sağlanmaktadır. Nedeni ise kişi direkt olarak konsolosluk ile iletişime geçememesinden dolayıdır. İstisnai durumlar dışında konsolosluk başvuru yapan kişiyi makama çağırmamaktadır. Randevunun alınma işlemi ve sürecin takibinin ardından pasaport ile beraber evraklar da konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu aracı merkeze ya da firmaya teslim edilmektedir. Ardından merkez ya da firma kişiyi bilgilendirerek gerekli evrakların teslimini şahsına yapmaktadır.

Hollanda vizesi için yapılmış olan vize başvurusu sonucunda kişinin pasaportu ilgili yerlere 4 ila 5 iş günü içerisinde teslim edilmektedir. Kişinin vizesinin hazır olması durumunda pasaportunu kurumdan alınıp isteği doğrultusunda kurye ya da elden teslimi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bazı yoğunluk durumlarına ek olarak bu işlem 7 ila 15 günü de bulabilmektedir. Kişi bunları göz önünde bulundurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir