Almanya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Almanya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Almanya vizesi ile ilgili en sık sorulan soruların bir tanesi de ‘’Almanya vizesi kaç günde sonuçlanır?’’ sorusudur. Almanya, Schengen üye devletlerinden sadece bir tanesinden olması kaynaklı bordo (umumi) pasaporta sahip olan T.C. vatandaşları, Almanya’ya seyahat edecek olan kişileri vize uygulamasına tabi tutmaktadır.

Almanya vizesi Schengen vizesinin başvurusu yapıldıktan daha sonra, gerekli olan bütün evraklar kişi tarafından eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanarak başvuru merkezi bölgesinden almış olduğu randevuya bağlı olarak, kişi biyometrik bilgilerinin veri kaydı gerçekleştirildikten daha sonra dosya teslimi konsolosluğa vize merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Ancak daha sonra vizenin ret ya kabul cevabı tamamen konsolosluğa aittir.

Dosya işlemlere alındıktan daha sonra ise vizenin sonuçlandırılma süresi, 7 ila 15 iş günü içerisinde yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İşlem süreleri belirtildiği üzere konsolosluğun tamamen yoğunluk oranına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca başvuru teslim edilir iken eğer kişi eksik evrak ile başvurusunu gerçekleştirmiş ise, konsolosluk ek evrak talep etme hakkına da sahiptir. Ancak direkt ret cevabını da verebilmektedir. Bu nedenle başvuru formunu ve gerekli talep edilen bütün evrakların eksiksiz bir şekilde kişi tarafından teslim edilmesi talep edilmektedir.

Resmî tatil günlerinden ya da yaz mevsimim yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenden dolayı vize başvurucunun sonuçları hakkında, özellikle kaç gün sonra sonuçlanacağı değişkenlik gösterebilmektedir. Herhangi bir gecikmenin ve aksamanın yaşanmaması adına kişi, kendi adına vize başvurularını seyahat tarihinden en az 1 ay önce yapmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra konsolosluğun değerlendirmeyi uzatmasının sonucunda, kişi herhangi farklı bir ülkeye seyahat edecek ise o ülkeye ait uçuş (diş ve dönüş tarihi) ve otel rezervasyonlarını da mevcut Almanya vize başvuru dosyasının içerisine eklemelidir.

Vize merkezleri tarafından süreç kişi adına yakından takip edilmektedir ve aksi durumlarda kişi ile anında irtibata geçilip, kişiye gerekli bilgiler ve beraberinde açıklamalar yapılmaktadır. Kişinin özellikle başvuru formu içerisine eksik ya da hatalı bir bilginin bulunmaması gerekmektedir. Eksik bilgi beyanında yetkili makam kişiden ek evrak talebinde bulunarak işlemi sadece uzatmaktadır. Ancak hatalı ya da yalan (gerçek olmayan) bir bilginin beyanında bulunulur ise, yetkili makamın kişi üzerinde cezai işlem uygulaması da yaşanabilecek diğer olumsuz sonuçların arasında yer almaktadır.

‘’Almanya vizesi kaç günde sonuç bulmaktadır?’’ sorusunun cevabı ve kişinin vize ile ilgili tüm merak etmiş olduğu soruları, yetkili mecralar tarafından yetkilendirilmiş vize ve yahut firma aracılıkları ile gereken tüm sorular cevabı rahatlık ile alınmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Almanya vizesi ret ile de sonuçlanabilmektedir. Kişiye ret kararını açıklayan bir form gönderilir. Kişi bu form içerisindeki nedenleri inceleyip, gerekli düzenlemeleri yapmalıdır. Ayrıca yeniden başvuru yapabilme hakkında sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir