İzmir Narcissus Dilek Pınarı ve Narcissus Efsanesi

Karaburun yarımadası içinde yer alan Mordoğan köyü, İzmir’in suyu, havası, ayıbalığı, 70 çeşit mor çiçeği ve özellikle nergisi ile ünlü olan bir beldesidir. Şehrin kalabalığından kaçıp doğa ile iç içe olabileceğiniz köyde yüksek oksijen seviyesi ile rahat bir nefes alabileceksiniz. Aldığınız ucuz uçak bileti ile gidebileceğiniz İzmir’de, Ağrı’dan sonra en yüksek oksijen seviyesine sahip bu bölge size oldukça iyi gelecektir.

Bu günkü rotamızı Mordoğan köyünde bulunan Narcissus dilek pınarına çevirelim. Kulaktan kulağa yayılmış efsanesiyle ün kazanan İzmir‘de ki dilek pınarı, adını kişinin kendisine âşık olması anlamına gelen “narsisizm” kelimesinden almıştır.

Narcissus Efsanesi!

Mitolojik bir efsaneye göre, Narcissus tanrılar diyarı olan Mimas yani Mordoğan eteklerinde doğar. Çok yakışıklı olan Narcissus, ergenlik dönemine girdiğinde birçok genç kızın ilgisini çeker. Kısa sürede bütün kadınların gözdesi haline gelen Narcissus, hepsine duyarsız kalır ve kadınları hor görüp, küçümser. Günün birinde tanrıların tanrısı Zeus’un kızı olan nymphe yani orman perisi Echo, Narcissus’a gönül verir. Echo’nun akıbeti de ötekilerden farksız kalmaz ve aşkı karşılıksız kalır. Hiçbir şey elde edemeyen Echo bu duruma çok üzülür ve bir mağarada inzivaya çekilir. Kara sevda ile içine kapanan Echo günden güne zayıflar. En sonunda erir ve bütün vücudu yok olur, kanı buharlaşır, sesi ise kayalarda “eko” dediğimiz yankılara bürünür.

Latin Şair Ovidius bu durumu; “Onun sesinden ve kemiklerinden başka bir şey kalmadı, sesi ses olarak saklandı, kemikleri bir kaya biçimini aldı.” şeklinde tasvip eder. O günden beri bir daha dağ başlarında görülmeyen Echo, acı içinde kıvrandığı ormanların içinde, kendisini çağıranlara ses verir. Narcissus’un hor gördüğü kızlar, tanrıların öçlerini alması için dualar ederler. Nemesis onları duyar ve kızların özellikle zavallı nymphe’nin öcünü almak için Narcissus’u cezalandırmaya karar verir.

Çok sıcak bir havada, av sonrası susuzluğunu gidermek isteyen Narcissus bir pınarın suyuna denk geldi. Su içmek için eğildiği sırada, suda kendi yansımasını gördü. Bu yüz ona o kadar güzel geldi ki, Narcissus kendisine delice âşık oldu. Durup sudaki yansımasına uzun uzun baktı, bundan hem büyük zevk hem de acı duydu. Başka hiçbir şeyi gözü görmez oldu. Aşkı içini yakan Narcissus, yemeden içmeden kesildi. Kendine olan aşkından eridi ve bu pınarın yanında, sudaki yansımasına bakarken öldü. Narcissus’un, öldüğü yerde onun adını taşıyan ve onu hatırlatan sarı bir çiçek, nergis bitti. Rivayete göre Narcissus’un bedeni öldükten sonra nergis çiçeğine dönüştü.

Nergis Tarlası:)
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<!-- sabityatat -->
<ins class="adsbygoogle"
     style="display:inline-block;width:728px;height:90px"
     data-ad-client="ca-pub-1338837062575162"
     data-ad-slot="4427998629"></ins>
<script>
     (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>

Hikâyenin en ilginç tarafı da Neşet Öztekin’in yıllarca bu pınarı araması ve sonunda bulmasıdır. Mevcut durumu pek iyi olmayan ıssız bir mekân halindeki pınar için planlanan bir Tema Park Projesi bulunmaktadır. Proje hayata geçirildiğinde turizm adına oldukça iyi bir gelişme sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir