Türkiye’nin En İyi Rafting Noktaları !

Çoruh Nehri

Çoruh Nehrinde Rafting Yapmanın Keyfi Bir Başka..

Türkiye’de rafting denilince akla gelen ilk akarsu Çoruh’tur. Dünyanın en hızlı akan nehirleri arasında bulunan Çoruh, bu özelliği ile rafting sporunun gözdesi. 169 kilometrelik parkuru ve gürül gürül akan suları ile hayran olacağınız bu nehirde, birçok balık çeşidi ve kano yapma imkanı da bulunuyor. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yaptığını ayrıca belirtmek isteriz. Hazır Artvin’e gelmişken Kaçkar Dağları’nda trekking yapmayı da unutmayın.

Fırtına Deresi

Mükkemmel Doğası İle Fırtına Deresi..

Doğu Karadeniz’de yer alan akarsularımızdan birisi olan Fırtına deresi, Kaçkar dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km. batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına deresi, 57 km. uzunluğundadır. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Fırtına deresi, raftinge elverişli parkurlara sahiptir.

Parkur

Rize – Ardeşen kara yolundan, güneye çıkan karayolu takip edilerek 22. km. de Çamlıhemşin ilçesine ulaşılır. Çamlıhemşin’in yaklaşık 1 km. güneyinden parkura başlanılabilinir. (km:0) 5. kilometrede iri kayalara dikkat edilmelidir. 7. km, 8. Km ve 9. kilometrede tehlike arz eden geçişler olduğu için suyun iyi incelenmesi gerekir. 12. kilometrede batı yönünde kalan yamaçtaki Duygulu şelalesi yöreye ayrı bir güzellik vermektedir. Parkuru, Fırtına deresinin Karadeniz’e dökülmeden önce uygun bir yerinde bitirmek mümkündür.

Dalaman Çayı

Akdeniz ve Ege sınırlarını oluşturan bu çay yaklaşık olarak 229 km uzunluğundadır. Göktepe ve Yaylacık bölgelerinden aşağıya doğru inen çay, derin bir vadi içerisinde Dalaman sınırlarını çiziyor. Dalaman çayı sulak bir alan olduğundan dolayı çevresinde tarım yapılmaktadır. Ege bölgesinde yer aldığı için ise turistik bir yerdir ve buraya her yıl birçok sayıda ülkeden yabancı turist gelmektedir.

Doğal kireç taşları ile beslendiğinden ötürü suyu berrak ve görüntüsü turkuaz mavisidir. Harika turkuaz mavisi bir rengi olan Dalaman çayı görülmeye değer yerlerdendir. Su sporlarının da yapıldığı bu çayda Rafting yapabilir, aktivitelerin keyfini yaşayabilirsiniz. Kanyonda keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bu yerde özellikle yaz aylarında ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Manavgat Çayı

Batı Toroslar’ın doğu yamaçlarından doğan 90 km. uzunluğundaki Manavgat çayı, ovaya girmeden önce sert konglomera tabakalarının üzerinden geçip Manavgat şelalesini oluşturarak Akdeniz’e dökülür. Bahar aylarında suyu berraklaşan ve geçtiği kanyonlardaki yeraltı sularıyla beslenen Manavgat çayının hızı Oymapınar barajı ile kesilmektedir.

Manavgat Çayı’nın rafting başlangıç noktasına ulaşmak için Manavgat – Alanya karayolundan önce 10 km. doğuya, daha sonra kuzeye Akseki istikametine dönülür. Akseki’ye 4 km. kala İbradı yönüne dönüldükten sonra 11. kilometrede Şahap köprüsüne ulaşılır. Burası rafting için başlangıç noktasıdır.

Manavgat Çayı çevresi zengin turizm türlerine olanak tanıyan bir yöredir. Altınbeşik mağarası içindeki gölleri, sarkıt ve dikitleri ile görülmeye değerdir. İbradı ve Ormana yerleşim merkezleri civarı, dağ bisikleti, trekking ve yamaç paraşütü için elverişlidir. Yörede yaban keçisi, yaban domuzu, tavşan, kınalı keklik ve çeşitli kuş türleri mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir