Türkiye’nin 5 Popüler Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Bursa il sınırları içerisinde yer alan Uludağ kayak merkezi 2.543 metre yüksekliğe sahiptir. Oldukça yeterli rakıma sahip olan Uludağ, Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri arasında yer almaktadır.  Uludağ Marmara bölgesinin en yüksek dağıdır.  Uludağ’ın genişliği yaklaşık 20 kilometre, Uzunluğu ise 40 kilometredir.  Hem kış aylarında hem de yaz aylarında oldukça fazla turist çekmektedir. Bursa’nın en turistik noktalarından birisidir. Fazlasıyla yeşil alana sahip olan Uludağ 2 bölgeye ayrılmıştır. 1. Bölgede 36 konaklama ve dinlenme tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerin 17 tanesi kamuya aitken 19 tanesi özel işletmecilere aittir. 2. Bölgede ise 5 adet otel bulunmaktadır.

Uludağ’a Ne Zaman Gidilmeli?

Kış sporları için oldukça elverişli olan Uludağ’a gitmek için en uygun zaman kış mevsimidir. Kış aylarında yerli yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. En kalabalık olduğu aylar ocak ve şubat aylarıdır. Biraz daha sakin olsun isterseniz şubat ayının sonuna doğru Uludağ’a gitmelisiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Ülkemiz genelinde yeşil doğası, ormanları, doğal güzellikleri, gölleri, dağları ve yaylaları ile ünlü olan Bolu, özellikle kış turizminde ülke çapında çok önemli bir yere sahiptir. Ülkemizin en önemli kış turizm merkezi olan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu şehir merkezinin 38 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezi, Bakanlar Kurulunca ilan edilen “Bolu – Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” içinde yer alır. Bölgedeki 5 adet tesis, kış sezonu olan Aralık -Nisan ayları arasında toplam 1600 yatağıyla faaliyet göstermektedir. Kartalkaya otelleri bünyesinde 2 adet ana kayak alanı içerisinde toplam 18 adet mekanik tesis ile çeşitli eğim ve zorluk derecelerinde toplam 25 adet pist vardır. Pistlerin toplam uzunluğu 40 kilometreyi bulmaktadır. Kartalkaya’da özel teşebbüse ait 5 adet konaklama tesisi mevcuttur. Oteller her türlü aktivite ve konfora sahiptir. Mekanik tesislerin toplam kapasitesi 8000 kişi/saattir. Tesislerde deneyimli kayak ve snowboard öğretmenleri ile personeli bulunmaktadır. Her otelin kendi bünyesinde ilk yardım ve sağlık hizmeti verilmektedir. Tesislerden her türlü kayak malzemesi kiralanabilmektedir. Avrupa standartlarında Türkiye’nin en büyük “snowpark”ları Kartalkaya’da bulunmaktadır. Alanda çeşitli zorluk derecelerinde ana rampa-kicker linebordercross, rail line ve rail-box’lar vardır.

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi; 70 km. uzunluğunda ve 25 km. genişliğinde bir alanı kaplayan Palandöken Dağları, 1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Bu merkez içerisinde; Erzurum (Hınıs) Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylası’ndan oluşan 3 adet kayak merkezi bulunmaktadır. Erzurum Boğazı, aynı zamanda Palandöken Kayak Merkezi adıyla anılmaktadır. Palandöken Kayak Merkezin’de slalom ve büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunmaktadır. Erzurum’un güneyinde yer alan 3 bin 176 m. yüksekliğindeki Palandöken, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biridir.

2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapan Erzurum, Türkiye ve dünya kış turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri olmuştur. Kış olimpiyatlarının dahi düzenlenmesine imkân tanıyan Palandöken’de pistler dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer almaktadır. Palandöken, New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilmiştir. Kar yağışının Ekim-Kasım aylarında kendini gösterdiği Erzurum’da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. Palandöken, kaymaya olanak sağlayan “toz kar” özelliğini, ikliminden dolayı, bütün kayak sezonu boyunca sürdürmektedir. 2000 – 3176 metreler arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezin’deki pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet vermektedir. Gondol lift ile 1000 metrelik bir tırmanışla Ejder Tepesi’ne ulaşılırken, Palandöken’de; 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve 4 doğal pist yer almaktadır. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişiye kayak yapma imkanı sunulmaktadır.

Erciyes Kayak Merkezi

Kış sezonu tatillerinin son yıllarda en popüler rotalarından Kayseri Erciyes kayak merkezi, İç Anadolu Bölgesi’nin kış tatili temsilcisi. Profesyonel pistleri, muhteşem otelleri, mangal keyfi yapılan restoranları ve teleferiğiyle tam bir eğlence ve spor merkezi olan Erciyes, bembeyaz örtüsüyle doğanın bize hediyesini en iyi şekilde değerlendirmemizi sağlıyor.

Erciyes, 3910 metrelik yüksekliğiyle bölgenin en yüksek dağı. Şehrin her yerinden görünebilen dağ, kente ayrı bir güzellik katıyor. Erciyes kayak merkezi kar kalınlığı bakımından oldukça ideal. Mevsim şartlarına göre değişen cömert kar kalınlığıyla kayak severlere mükemmel bir fırsatlar sunuyor. 34 farklı kayak pisti bulunan merkezde, pistler zorluk derecesine göre ayrılıyor. Yani burası, hem profesyonel kayakçılar hem de tatilciler için ideal alternatiflere sahip. Erciyes kayak merkezi, pist uzunluğu bakımından da oldukça cömert. 300 metreden, 2575 metre uzunluğunda bulunan pistleri bile var. Sezon genelde aralık ayından mart ayına kadar sürüyor. Erciyes, kayak merkezi fiyatları, pist zenginliği, muhteşem doğası, konaklama imkanları, yeme-içme seçenekleriyle en ideali, sunuyor. Eğer bir ayak takımınız yoksa, dert etmeyin. Erciyes kayak merkezinde kıyafet kiralama, kızak ya da kayak takımı kiralama şansınız da bulunuyor. Erciyes kayak merkezi kayak kiralama fiyatlarına en güncel haliyle buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca burada güvende olduğunuzu söylemeliyiz. Erciyes kayak merkezi, 34 farklı pistte 25 kişilik pist güvenlik ekibi ile güvenliği en üst seviyede tutuyor. Eğer düşmek, kaybolmak gibi bir korkunuz varsa size el uzatacak bir pist güvenliğiyle karşılaşmanız muhtemel.

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde yer alan ve turizm açısından önemli bir yere sahip olan Ilgaz Kayak Merkezi, sezona aralık ayında başlayıp nisan ayında bitiriyor. Kayak merkezinin iki adet pisti olmakla birlikte; gece saatlerinde de kayak yapma imkanı bulabileceksiniz.

Bölgede 3 tane tesis ve konaklama yerleri vardır. Ilgaz Kayak Merkezi kış turizminde önemli bir potansiyele sahiptir. Ankara’ya 210, İstanbul’a460 ve Kastamonu’ya 40 kilometre uzaklıktaki Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında bulunmaktadır. Doğanın beyaz bir örtüyle süslendiği kayak merkezi, kış tatiliniz için tercih edebileceğiniz yerler arasında. Aynı zamanda gelecekte bir cazibe merkezi olacağının sinyallerini veren Ilgaz Kayak Merkezi’nde zaman geçirirken, alabildiğine uzun çam ağaçları gününüzü güzelleştirecek detaylar arasında.

One thought on “Türkiye’nin 5 Popüler Kayak Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir